Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Korsze
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
- Regulamin określa
- Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego,
- Formy stypendium szkolnego,
- Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego,
- Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
- kryterium dochodowym – należy przez to rozumieć miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r., poz. 2268 z późn. zm.),
- ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915 z późn. zm.),
- kwocie zasiłku rodzinnego – należy przez to rozumieć kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 615).
§ 2
Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznawana jest uczniom, o których mowa w art. 90b ust. 3 ustawy o systemie oświaty, którzy zamieszkują na terenie Gminy Korsze.
§ 3
Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:
- Stypendium szkolne
- Zasiłek szkolny.
Rozdział II
Sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego
§ 4
Stypendium szkolne przysługuje uczniom szkół, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe z zastrzeżeniem art. 90d, ust.12 i 13 ustawy o systemie oświaty oraz zamieszkują na terenie Gminy Korsze.
§ 5
- Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej.
- Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia, o której mowa w ust. 1 uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej, z tym, że do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w art. 90c ust. 2 i 3 ustawy o systemie oświaty.
- Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż 80% i nie może przekraczać 200% kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
§ 6
- Wysokość stypendium w zależności od dochodu na osobę w rodzinie, o którym mowa w § 5 przedstawia się następująco:
Dochód miesięczny na osobę w rodzinie: % kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej | Wysokość stypendium: % kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych |
---|---|
do 50 % |
200 % |
Powyżej 50 % |
150 % |
- Kwoty stypendiów szkolnych podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych
Rozdział III
Formy stypendium szkolnego
§ 7
Stypendium szkolne może być udzielane w formie:
- Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym:
- Wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, w szczególności udziału w wyrównawczych zajęciach edukacyjnych i innych przedsięwzięć realizowanych przez szkołę tj.: udział w wydarzeniach kulturalnych, wycieczki szkolne, zielone szkoły itp.
- W zajęciach i wyjazdach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, a w szczególności: kosztów pokrycia zajęć rehabilitacyjnych, nauki języków obcych, zajęć muzycznych, komputerowych, sportowych, zajęć na basenie i innych, które przyczyniają się do rozwoju ucznia,
- Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym w tym w szczególności zakupu:
- Podręczników, lektur, encyklopedii, słowników i innych książek pomocniczych do realizacji procesu dydaktycznego,
- Programów komputerowych, pendrive, komputerów i innych pomocy naukowych,
- Przyborów szkolnych takich jak: zeszytów długopisów, piórników, plecaków itp.,
- Stroju sportowego, mundurku i innego wyposażenia wymaganego obligatoryjnie przez szkołę.
- Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania przez uczniów szkół ponadpodstawowych, oraz słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych, a w szczególności zakwaterowania w bursie , internacie, transportu środkami komunikacji zbiorowej, posiłków w stołówce szkolnej, internacie.
- Świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 90d ust. 5 ustawy o systemie oświaty, jeżeli nie jest możliwe lub nie jest celowe udzielanie stypendium w formach o których mowa w pkt 1-3.
§ 8
Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.
Rozdział IV
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego
§ 9
Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej załącza się: zaświadczenia o wysokości dochodów, a w przypadku ubiegania się o stypendium szkolne przez ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych pomocy społecznej przedkłada się zaświadczenia lub oświadczenia o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej z wysokością tych świadczeń. Dokumenty potwierdzające sytuację rodzinną i materialną ucznia, zgodnie ze stanem faktycznym (zaświadczenia, oświadczenia, decyzje, orzeczenia sądowe i inne dokumentujące sytuację rodzinną ucznia),
§ 10
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Korszach do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:
- uczniów i słuchaczy szkół, których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym dniu lutego - do dnia 15 lutego danego roku szkolnego,
- słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – do 15 października danego roku szkolnego.
§ 11
- Stypendium szkolne przyznawane jest na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.
- Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym, że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy pracowników służb społecznych osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych.
§ 12
- Pomoc materialna w formach, o których mowa w § 7 pkt 1-3 może być realizowana poprzez zwrot uprzednio zaakceptowanych wydatków
- Dokumenty potwierdzające poniesione wydatki będą refundowane do wysokości kwoty przyznanego stypendium.
- Stypendium szkolne przyznawane w formach, o których mowa w § 7 realizowane będzie w formie przekazu pocztowego bądź przelewem na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
Rozdział V
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego
§ 13
- Wniosek o przyznanie zasiłku szkolnego składa się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Korszach
- Zasiłek szkolny jest realizowany w formie:
- pieniężnej w sposób wskazany we wniosku,
- rzeczowej poprzez: zakup przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Korszach i przekazanie za pokwitowaniem odbioru rodzicom/opiekunom prawnym lub pełnoletniemu uczniowi przedmiotów pomocy rzeczowej,